Čistý domov? Jeden za všetkých, všetci za jedného

Naučte všetkých členov rodiny, že všetko má doma svoje miesto a poriadok. Takto môžete udržať svoj domov čistý oveľa jednoduchšie, ako by to mal robiť len jeden z vás. Spoločné umývanie riadov, separovanie odpadu a ďalšie, by mali byť každodennou samozrejmosťou každého člena domácnosti.

Čistý domov? Jeden za všetkých, všetci za jedného
Čistý domov? Jeden za všetkých, všetci za jedného (Foto: unsplash.com)

Do umývačky hneď po večeri!

Tak napríklad, po večeri odložiť riady do umývačky riadu, umyť podlahu po sprchovaní, aby sa na nej nikto nešmykol, špinavé veci hodiť do bielizníka, treba urobiť po sebe poriadok a to vždy. Ak niekto niečo rozleje, spadne mu na zem, tak to má hneď po sebe upratať. Rovnako to má platiť, aj keď ide o smetný kôš v kuchyni, toaletný kôš pri záchode alebo malé koše v izbách. Do tých v izbách patria len použité vreckovky, papiere, obaly z potravín, takže sa tak rýchle nezaplnia a nie je v nich nič, čo by mohlo začať čoskoro smrdieť.

Myslite na životné prostredie

V neposlednom rade naučte rodinu separovať odpad – do zeleného koša plechovky, modrý na sklo, žltý na zvyšky ovocia, zeleniny a potravy po záruke, červený na papier. Takto môžete udržať svoj domov čistý oveľa jednoduchšie, ako by to mal robiť len jeden z vás.

Spravte si poriadok nielen v interiéri, ale aj pri dome. Menšie nedostatky zaberú menej úsilia, na väčšie sa nebojte zavolať pomocníkov alebo vyžiť stavebné stroje.

Inšpirujte sa na dovolenke

Určite chodievate na dovolenky za oddychom, no a tam je to predsa vždy čisté a upratané. Už nech sa jedná o zahraničné pobyty, ubytovanie Štrbské Pleso alebo inú dovolenkovú destináciu. Áno, tu sa dá namietať, že doma je doma, no čistota pol života. Budete sa cítiť lepšie a keď budete upratovať premyslene a spoločne, zvládnete to všetko ľavou zadnou.