Celoročná starostlivosť o tuje

Tuje nájdete v množstve záhrad, pretože spĺňajú nie len okrasnú funkciu, ale často aj tú praktickú. Hustejšie nasadené vytvárajú živý plot, takže okrem tieňa vytvárajú aj bariéru medzi susedmi. Aby ste vedeli, ako na správnu starostlivosť o tieto stromčeky, tak si prečítajte naše odporúčania.

Celoročná starostlivosť o tuje (Foto: unsplash.com)

Vysádzanie, výber miesta a hnojenie

Tuje, na rozdiel od ostatných druhov okrasných stromov a rastlín, nemajú presne stanovený čas, kedy by sa mali vysádzať. Od jari až do konca jesene nie je problém s tým, aby ste ich vysadili a stromčeky sa pekne zakorenia. Jedinou podmienkou je, aby zem nebola zmrznutá a pod snehovou pokrývkou. Tuje by sa nemali sadiť do ílovitej pôdy, ideálna je mierne kyslá až neutrálna. Ak chcete vytvoriť živý plot, tak by mala byť medzera medzi stromčekmi do 60 centimetrov. 

Preferujú slnečné stanovisko alebo miesto s polotieňom. Sú pomerne odolné a vydržia aj s menším množstvom vlahy. Do hnojenia sa pustite až po 6 týždňoch od zasadenia, inak by ste mohli zastaviť rast koreňov. Na jar sú vhodné hnojivá s obsahom dusíka, bližšie k zime by to mali byť hnojivá s draslíkom.

Polievanie a nový strih

Ako sme už spomínali, tak tuje nie sú na polievanie náročné. Po zasadení vyžadujú poriadnu zálievku, tak ako každá iná rastlina. Vďaka tomu sa bude lepšie rozvíjať koreňový systém. Môžete ešte prvé týždne od zasadenia s vodou pokračovať. Potom zalievajte len podľa počasia – ak pravidelne prší, tak tuje nepotrebujú ďalšiu vodu z pravidelného polievania. So strihaním by ste mali začať až rok od zasadenia, keď sú stromy dobre zakorenené. Strihať by ste mali dvakrát do roka – na jar a počas jesene, do šírky aj výšky.