Ako moderne skombinovať rôzne druhy svietidiel

Ako moderne skombinovať rôzne druhy svietidiel
Ako moderne skombinovať rôzne druhy svietidiel (zdroj: komerčný článok)

Častou chybou mnohých z nás je kombinácia rôznych druhov štýlov, výsledkom čoho je chaoticky pôsobiaci interiér. Pri výbere svietidiel sa ale až tak nemusíte obávať, a to ani v rámci jednej miestnosti.

Jedny svietidlá pohladia dušu, druhé potešia oko

Podlahy uložené, nábytky poskladané, steny vymaľované – už chýba iba posledná bodka. Nájsť vhodné svietidlá, ktoré priestorom dodajú tú pravú atmosféru, nehovoriac o správnej intenzite osvetlenia. Na lampy však treba myslieť oveľa skôr, než máme všetko hotové a sme takpovediac zabývaní. Už pri elektroinštalačných prácach je vhodné označiť si, kam plánujeme umiestniť luster, kam nástenné či bodové svietidlá či LED pásy. No kým jedny plnia praktickú funkciu, teda dokonale osvetľujú priestor, v ktorom sa sústredíme na prácu, ďalšie slúžia na to, aby sme sa dobre zrelaxovali, pri čítaní knihy, kúpeli alebo dobrom jedle. Kombinovať rôzne druhy svietidiel je teda priam nutnosť. Kuchyňa by bola rovnako pochmúrna bez osvetlenia pracovnej dosky bodovými svietidlami alebo LED pásom ako kúpeľňa bez zrkadlovej lampy či obývačka bez stojanového svietidla. Iba jedno hlavné svietidlo nikdy nestačí a vyžaduje si doplniť o ďalšie, ktoré využívame podľa potreby.

S ohľadom na detail

Kombinujeme však nielen typy svietidiel, ale aj rodiny svietidiel. Nie je pravda, že treba nakupovať osvetlenie rovnakej značky. Veď ponuka predajní s osvetlením je taká široká, že by bola škoda obmedziť sa len na úzky okruh produktov. Môžete bez problémov stolovať pod honosne pôsobiacim rustikálnym lustrom, zatiaľ čo pri varení využijete nenápadnú nástennú lampu v neutrálnom prevedení. Rovnako ohúria i nápadité stojanové lampy, nočné lampičky či závesné svietidlá nad barovým pultom. Nadčasovo pôsobia lesklé či sklenené druhy svietidiel, ktoré sú ľahko prispôsobiteľné k ostatným druhom lámp, ale aj miestnosti samotnej. Svietidlá s farebnými druhmi skla navyše miestnosť zahalia do vašej obľúbenej farby, tak aj relax zrazu získa celkom iný rozmer. Vyskúšajte si aj vy, aký efekt dokáže vyvolať svietidlo, ktoré ste si vybrali len tak, pre radosť, aby ste sa mali nad čím kochať. Vtedy sa stáva doslova bytovým doplnkom či dekoráciou.

Komerčný článok