Tipy na to, ako predĺžiť životnosť potravín

Niektorí z nás preferujú pravidelné nákupy, kedy si kúpia presne to, čo potrebujú a trvá im to pár minút. Na druhej strane, niekto si ide nakúpiť na celý týždeň a potom sa tým už netrápi. A práve v druhom prípade sa môže stať, že sa nakúpené potraviny nespotrebujú a musia sa vyhadzovať. My máme pre vás riešenie! V dnešnom článku sa dočítate o tipoch na predĺženie životnosti potravín, vďaka čomu sa vyhnete ich vyhadzovaniu.

Tipy na to, ako predĺžiť životnosť potravín (Foto: unsplash.com)

Dajte si záležať aj pri preprave potravín

To, ako dlho vám potraviny vydržia závisí aj od toho, ako ich skladujete pri prevoze z obchodu. Náchylné sú na to hlavne mliečne výrobky – jogurty, syry alebo zmrzliny, rovnako tak mäso, vajíčka alebo ryby. Najhoršie je to vtedy, ak máte po nákupe naplánované ešte niečo iné a nejdete priamo s nákupom domov. V takomto prípade odporúčame zaobstarať si prenosnú chladničku a potraviny zatiaľ skladovať v nej. Nestane sa tak, že by ste skrátili ich trvanlivosť alebo že by sa priamo pokazili.

Niektoré potraviny nepatria do chladničky

No a chladnička nemusí len trvanlivosť potravín predlžovať, ale aj skracovať. Hlavne pri potravinách, ktoré do nej nepatria. Medzi takéto potraviny patria napríklad niektoré druhy zeleniny, potraviny, ktoré ešte neboli otvorené alebo ovocie. Na internete nájdete množstvo článkov o tom, ako by ste mali konkrétne potraviny skladovať.

Pozor na vysoké teploty a vlhkosť

Výdrž potravín ovplyvňuje teplota u vás doma a aj miera vlhkosti. Hneď ako prídete domov z nákupov, tak vyberte čo najskôr ovocie a zeleninu. Plastové fólie a igelitové sáčky spôsobujú, že voda vyparovaná z týchto potravín kondenzuje. No a vďaka tomu sa potraviny rýchlejšie pokazia. Ideálne je potom skladovať ich v sklenených nádobách, plastových miskách alebo otvorenom igelitovom vrecku.