Prichádza doba šetrenia – čím kúriť, aby ste ušetrili a bolo vám teplo?

Zvyšovanie cien energií núti mnohých ľudí siahnuť po alternatívnych spôsoboch vykurovania, ako je napríklad topenie drevom. Nie je však drevo ako drevo – ak hľadáte to naozaj najlepšie palivové drevo, nasledujúci článok je určený práve pre vás!

Prichádza doba šetrenia – čím kúriť, aby ste ušetrili a bolo vám teplo?
(zdroj: unsplash.com)

Mäkké alebo tvrdé drevo?

Do úvahy by ste pri kúpe dreva mali brať dva faktory – hustotu dreva a obsah vody v ňom. Čím je drevo suchšie a hustejšie, tým lepšie bude horieť a vytvorí aj viac tepla v domácnosti. Aj mäkké drevo má však svoje výhody a využiť ho môžete predovšetkým na prvotné zakurovanie, keďže sa rýchlejšie zapaľuje a pri horení dosahuje vyššiu teplotu. Na dlhodobé vykurovanie však určite radšej siahnite po tvrdom dreve.

Buk horí dlho a rovnomerne, ale…

V rôznych regiónoch Slovenska sa kúri rôznymi druhmi dreva. Najčastejšie však ide o buk, dub, jaseň, smrek alebo brezu. Napríklad smrek patrí medzi mäkké drevo a hoci horí rýchlo a ľahko, použite ho skôr na prvotné zakurovanie. Keďže obsahuje veľa živice, pri horení dochádza aj k hlasnému pukaniu alebo dokonca vystreľovaniu. Tvrdé drevo je napríklad to bukové, ale nevýhodu má zasa v skladovaní. Aby poriadne vyschlo, musíte ho mať naozaj dlho uskladnené. Keď je však už poriadne vysušené, vytvorí vám doma rovnomerné a dlhotrvajúce teplo.

Na peknú vôňu jaseň

Jednoznačne najlepším drevom na vykurovanie domácností je dubové drevo. Dlho horí a je možné ho opätovne pri vytápaní použiť. Je však podobne ako pri bukovom dreve dôležité, aby ste ho nechali dobre vyschnúť. Breza, naopak, vysychá veľmi dobre, ide však opäť o mäkké drevo. Využite ju tak skôr na zakurovanie, alebo sa veľmi hodí na otvorené ohniská. Do všetkých typov kachlí sa hodí aj jaseňové drevo, ktoré navyše vytvára veľmi pekné plamene, má jemnú arómu a netvorí veľa dymu. A na záver ešte niekoľko tipov: na vykurovanie vždy používajte iba vyschnuté drevo, nikdy nie čerstvé. Ak navyše siahnete po lokálnom dreve, vyhnete sa šíreniu chorôb a hmyzu. Dobré je poznať aj maximálnu výhrevnosť vášho kozuba, aby ste vedeli, aké množstvo dreva je doňho potrebné pre najvyšší možný výkon vložiť.