Prečo si dať záležať aj na výbere interiérových dverí

Prečo si dať záležať aj na výbere interiérových dverí
Prečo si dať záležať aj na výbere interiérových dverí (zdroj: komerčný článok)

Plánovanie interiéru mnohým spôsobuje doslova rozkoš. Nie je jedno, aký nábytok, podlahy či obklady si vyberieme, ale čoraz viac si potrpíme aj na detaily, akými sú bytové doplnky či interiérové dvere. Tie sa tiež vo veľkom podieľajú na konečnom pocite z bývania.

Domácnosť má svoje zóny, dvere ich vyčlenia

O dôležitosti dverí v interiéri nepochybuje nikto. No okrem prvotných funkcií, ako je izolácia pred hlukom, teplotou/chladom či zvedavými pohľadmi druhých, plnia interiérové dvere ešte aj inú funkciu – vytvárajú nám v domácnosti akési zóny. Jedny dvere sú bránou k oddychu, zatiaľ čo ďalšie nás vovedú tam, kde sa varí alebo pracuje. Je teda samozrejmé, že keď budeme dvere do domácnosti vyberať, budeme sa riadiť charakterom miestnosti, ktorá sa za nimi ukrýva. Špajze, spálne, detské izby i pivnice majú rady nepriehľadné dvere, avšak kuchyne, predsiene, obývačky či pracovne prijmú aj prvky skla (číreho, nepriehľadného) či celosklenený dizajn. Tento druh dverí vás dokonale prepojí so zvyškom interiéru a opticky ho zväčší a presvetlí.

Interiérové dvere dokážu vyšperkovať priestor do dokonalosti

To nie sú iba dvere. Nepremyslieť si ich materiál či farebné prevedenie by bola veľká chyba. Keďže interiérové dvere nie sú položkou, ktorá by sa v domácnosti menila tak ako napríklad nábytok či farby na stenách, ich dizajn si treba dobre premyslieť. Hľadíme na odolnosť dverí voči mechanickému poškodeniu, ako aj ich údržbu či v neposlednom rade to, či sú so zvyškom priestoru v harmónii. Zlatou strednou cestou sú dvere tmavé alebo naopak úplne svetlé, ktoré sa správajú ako chameleóny po celé roky. Aj výplň dverí či ozdobné prvky ako sklo či rôzne druhy kovania môžu dvere ešte viac priblížiť štýlu domácnosti.

Iba funkčné dvere dokážu plniť funkciu

Určite ste už mali tú česť stretnúť sa so starými dverami. Mnohé sa nedajú zatvoriť, vŕzgajú, stratili pôvodnú farbu. Zrejme sú aj pekne dotlčené, prípadne majú popraskanú sklenenú výplň alebo už žiadnu nemajú. Môžu takéto dvere plniť svoju funkciu dokonale? Technická miestnosť potrebuje najlepšie protipožiarne dvere, spálňa plné dvere, cez ktoré nepresvitá svetlo z okolia a ktoré dobre izolujú zvuky. Byť vo vlastnej izbe chránený pred zrakmi ostatných nemá byť benefit, ale samozrejmosť. Výber interiérových dverí teda nie je žiadna malina, no s trochou praktického zmýšľania sa určite rozhodnete správne.

Komerčný článok