Ako „nafúknuť“ podkrovné bývanie?

Bývanie v podkroví môže byť romantické a útulné, ale tiež stiesnené. V skutočnosti sa však priestor, ktorý nám spôsobuje vrásky, dá využiť aj zmysluplne. Zariaďovať by ste totiž nemali od podlahy, ale podľa vertikálnych podmienok danej miestnosti.

Ako „nafúknuť“ podkrovné bývanie?
(zdroj: unsplash.com)

Nemusí to byť len spálňa

Samozrejme, v prípade zväčšenia podkrovného bývania môžeme hovoriť iba o tom optickom zväčšení. Podobne, ako pri iných vnútorných priestoroch, aj pri tých so zošikmenou strechou je najdôležitejšia miera prirodzeného osvetlenia. V podkroví sú efektívne a obľúbené predovšetkým strešné okná, ktoré do interiéru púšťajú omnoho viac svetla, než okná na zvislých stenách. Najčastejšie sa tieto zošikmené priestory využívajú ako izby na spanie, ale buďte originálni a pokojne si z nich urobte priestor na rodinné stretnutia či obývaciu izbu. Kreativite sa medze nekladú!

Priznávajte trámy

Pri optickom zväčšovaní priestoru je dôležitá aj farebnosť. Najväčší význam majú prvky, ktorých farebnosť tak často meniť nebudete, a to je podlaha a strop. Najlepšie je upraviť ich do jednotnej a svetlej farby. Do jednotného konceptu však nezabudnite zladiť ani zvyšok, čiže nábytok a doplnkové prvky interiéru. Máte vo svojom podkroví trámy? Neobkladajte ich ďalším materiálom, zbytočne zmenšite už aj tak malý a oklieštený priestor. Radšej trámy jednoducho opracujte a nafarbite, aby splývali so stenami. Trochu ich opticky potlačíte, ale zároveň zvýrazníte krásne detaily dreva. Nemusíte sa báť výdavkov navyše, nakupujte cez internet, využívajte zľavové kódy a ušetrite čo najviac.

Rolety v podkroví? Prečo nie!

Ak chcete do svojho podkrovia nainštalovať závesy a rolety, nie je to také nemožné, ako sa vám možno zdá. Najjednoduchším spôsobom je inštalovať závesy napevno. Je to zároveň najlacnejší spôsob, ktorý si zvládnete urobiť aj sami, má však nevýhodu v tom, že záves už nebudete môcť odhŕňať a zaťahovať. Potom existujú aj exteriérové žalúzie, ktoré majú naklonené jednotlivé lamely a vďaka lankám rozmiestneným v tvare U sa vedia navíjať rovnako, ako klasické rovné žalúzie. Tu si však musíte dať pozor na to, aký má dom dizajn z exteriéru, pretože šikmé žalúzie do jeho dizajnu zasiahnu ako výrazový prvok. Posledným riešením je atypický obrátený systém, kde máte bubon navíjania závesu umiestnený pri podlahe a záves je v podstate trojuholník. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý z troch systémov je najlepší. Rozhodnúť sa môžete aj na základe toho, aké recenzie a skúsenosti majú s jednotlivými typmi závesov a roliet ich používatelia.